Tillbaka till katalog

Aktiebrev rederier, 3 st.

Aktiebrev rederier, 3 st.
Aktiebrev rederier, 3 st.
Aktiebrev rederier, 3 st.
Aktiebrev rederier, 3 st.
Aktiebrev rederier, 3 st.
Aktiebrev rederier, 3 st.
Aktiebrev rederier, 3 st.
Aktiebrev rederier, 3 st.

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

Beskrivning

AKTIEBREV REDERIER (3). Transmarina Kompaniet Aktiebolag. Valör 100 kronor. U. o. o. å.
286 x 212 mm. (4) s. I ram.
Serien B, No 88119. Signerad och stämplad. Daterad Stockholm den 1 juli 1917.

Aktie-brev Sölvesborgs Varvs- och Rederiaktiebolag. Valör: 100 kronor. No. 6362. Signerad och stämplad. Karlshamn, u. å.
291 x 228 mm. (4) s. Stämplad. Löst bilagd bolagsordning (ett blad), dito blad med utdelningskuponger (en , kupong N:o 1, bortklippt). I ram.
Daterad Sölvesborg, den 31 december 1918. För Grosshandlare Olof Ljung.

Aktiebrev uti Rederiaktiebolaget Orvar. Tio aktier, valör: 1000 kronor. N:r 4431-4440. Signerad. U. o. o. å.
285 x 220 mm. (1, 3 blanka) s. Löst bilagd bolagsordning (ett blad), dito blad med utdelningskuponger, perforerad, återstår 2 kuponger (N.r 29 och 30). I ram. Daterad Helsingborg, den 25 oktober 1947. För Anna Seth.

Strandberg, Niklasson & Örtengren, Referenskatalog svenska aktiebrev 7364, 7097 respektive 5371.

Konditionsrapport

Se text!

Auktionsnummer:

742882

Datum:

2020-02-28