Tillbaka till katalog

Aktiebrev industri, 3 st.

Aktiebrev industri, 3 st.
Aktiebrev industri, 3 st.
Aktiebrev industri, 3 st.
Aktiebrev industri, 3 st.
Aktiebrev industri, 3 st.
Aktiebrev industri, 3 st.
Aktiebrev industri, 3 st.
Aktiebrev industri, 3 st.

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

1 000 SEK

Beskrivning

AKTIEBREV INDUSTRI (3). Aktiebref i Elektriska Aktiebolaget Eck, Partille. Valör: 100 kronor. U. o. o. å.
220 x 290 mm. I ram (ej öppnad).
No. 2064 för Rosa Busck. Stämplad. Daterad Partille, den 12 april 1917.

Aktiebolaget Bursells Excenterkullager stamaktie . Tio aktier. Örebro, u. å.
N:ris 6571-6580 för Olof Bursell. Stämplad. Daterad Stockholm, i september 1920.

Aktiebrev i Aktiebolaget Vigär. [5 aktier]. Valör: 500 kronor. Helsniungborg, u. å.
295 x 228 mm. (3) s. Löst bilagt ark om 10 vid perforering avskilhbara utdelningskuponger. Stämplad och signerad.
N:0 561-565 för direktören friherre H. H., Ramel. Daterad Hälsingborg den 7 juni 1938.

Inalles 3 inramade aktiebrev.

Strandberg, Niklasson & Örtengren, Referenskatalog svenska aktiebrev 1299 respektive 885 (uppgift för AB Vigär saknas).

Konditionsrapport

Se text!

Auktionsnummer:

746870

Datum:

2020-03-09