Hvad kan jeg blive - Ambulanceredder (Mellem)

Beskrivelse

Dette undervisningsforløb består af en række af mindre forløb inden for serien ”Hvad kan jeg blive?”. Forløbet tager afsæt i de små film, influenceren, Rasmus Brohave, har lavet til illustration af forskellige erhverv. Materialet kan bruges enkeltvis eller som en kæde af små forløb med fokus på uddannelse og job. Det egner sig dermed både til et længere forløb over et helt skoleår, hvor man hver uge sætter det timeløse fag ”Uddannelse og job” på skemaet eller det egner sig til korte forløb, der kan bruges enkeltvis, f.eks. som vikarmateriale. Man kan naturligvis skære til og fra i materialet, alt efter hvor meget tid man har til rådighed og alt efter deltagerforudsætninger.

Materialet har været anvendt som fjernundervisningsmateriale under coronaperioden og kan dermed ligeledes anvendes som fjernundervisningsforløb.

Da materialet spænder over 4. – 6. klasse, vil det være en forudsætning, at læreren foretager en sidste niveautilpasning.

Materialet åbner op for spørgsmål, der understøtter dels elevernes faglige læsning, deres læseforståelse og viden om forskellige erhverv og mulige uddannelser, der kan lede hertil. Undervejs reflekterer eleverne over arbejdspladser i deres omgivelser, der har ansatte med baggrund i det pågældende job, og de reflekterer over egne styrker og forudsætninger for at bestride jobbet. På den måde understøtter materialet didaktisk Ungegarantiens strategiske mål; udsyn og indsigt.

Materialet indeholder forskellige forløb bygget op over nedenstående faglige kompetenceområder og tilhørende erhverv:

VVS’er, slamsuger, murer, købmand, kok, tatovør, snedker, særlige jobs (tryllekunstner, iværksætter, musiker, stand-up, cirkus), dyrepasser, landmand, tømrer, steward/stewardesse, SOSU-assistent, ambulanceredder

I forløbet anvendes materiale fra YouTube og Røde Kors.

Opgaverne kan gennemgås i klassen, eller der kan gives individuelt feedback.

Forløbet kan suppleres med et virksomhedsbesøg inden for det givne erhverv. Skolens karrierelæringsvejleder kan hjælpe med at facilitere relevante virksomhedsbesøg i tilknytning til materialet.

Formål

Materialet åbner op for spørgsmål, der understøtter dels elevernes viden om forskellige erhverv og evt. mulige uddannelser, der kan lede hertil.

Undervejs i forløbet reflekterer eleverne f.eks. over arbejdspladser i deres omgivelser, der kan have ansatte med baggrund i det pågældende job, hvilket styrker deres udsyn til det lokale arbejdsmarked.

De reflekterer over egne styrker og interesser for at bestride de respektive jobs. Dette foregår dels gennem refleksive øvelser og dels gennem mere praksisfaglige opgaver til illustration af centrale kompetencer af relevans for jobbet i fokus.

På den måde understøtter materialet didaktisk Ungegarantiens strategiske mål; udsyn og indsigt.

I materialet er desuden indlagt diverse fagfaglige opgaver, typisk inden for det danskfaglige område. Mange steder er der rig mulighed for at supplere med andre fagfaglige opgaver også. Materialet er udformet i wordudgaver, der kan tilpasses de kontekster, det måtte bruges i.

Forberedelse

Der er ikke krav om en bestemt forberedelse til afvikling af forløbene. Dog kan det være en god idé at lade eleverne starte med en brainstorming på, hvad de allerede ved, om det erhverv, der er i fokus.

Men materialet er tænkt således, at det skal kunne anvendes på distancen og spontant som vikarmateriale og forberedelse er derfor ikke påkrævet for gennemførelse af forløbet.

Aktiviteter

Eleverne skal have en tilgængelig pc/ipad med netadgang. Eleverne ser en film og udarbejder herefter opgaver til filmen.

Opgaverne kan gennemgås i klassen eller der kan gives individuelt feedback.

Forløbet kan med fordel suppleres med en virksomhedskontakt inden for det givne erhverv enten virksomheden ind på skolen eller et virksomhedsbesøg. Alt afhængig af fagtilknytning kan virksomheden bidrage i forhold til praksisnær undervisning. Skolens karrierelæringsvejleder kan hjælpe med at facilitere relevante virksomhedsbesøg i tilknytning til materialet og dermed bidrage til at trække materialet nærmere en lokal kontekst.

Efterbehandling

Der kan samles op på forløbet på klassen eller gennem individuel feedback. Eleverne opfordres ligeledes til at nedfælde deres refleksioner omkring de enkelte erhverv i deres studievalgsportfolio.

Som nævnt kan supplerende virksomhedssamarbejde eller forældrebesøg også understøtte efterbearbejdningen. En yderligere efterbearbejdning end, hvad der allerede ligger i materialet er imidlertid ikke nødvendigt. Efterbearbejdende refleksionsopgaver er indarbejdet og dermed kan materialet sagtens stå alene uden at miste potentialerne for karrierelæring for eleverne.

Sted
Karrierelæringsvejlederne
Materiale

Arbejdsark

Tilmelding

Forløbet udbydes gennem skolens lokale karrierelæringsvejleder, der faciliterer kontakten til relevante aktører. Forløbet er udviklet af:

 

Charlotte Høygaard Hansen

Tlf.: 41 93 60 87

Email: charlotte [dot] hoeygaard [dot] hansen [at] hjoerring [dot] dk

 

Laila Hingelbjerg Sørensen

Tlf.: 41 93 60 77

Email: lhs [at] hjoerring [dot] dk

 

Susanne Olesen

Tlf.: 41 22 38 20

Email: susanne [dot] olesen [at] hjoerring [dot] dk